Skočiť na hlavný obsah

Ako sa vyrovnať s kritikou

dňa 28.02.2020 13:46
Kritika je ťažká. Ako ju zvládať.

Kritike sa nedá vyhnúť. Všetci spisovatelia potrebujú testovacích (beta) čitateľov, ktorí sa dostanú k rukopisu v ranom štádiu. Nie je ani zďaleka dokonalý, ale bez ich prispenia ho nemôžete vylepšiť. A dočkáte sa kritiky. A to bolí.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo to nie je koniec sveta. A ten rukopis ešte nepáľte.Pamätajte, že názory sú subjektívne

 

Nemôžete sa zavďačiť každému. Žiadny autor to nedokáže. Nech už dostanete akúkoľvek kritiku, nezabudnite na skutočnosť, že môže byť opodstatnená, ale je tu šanca, že kritika nemá nič spoločné s vašou prácou.

 

Napísali ste verejné oznámenie, že hľadáte beta čitateľov. Ľudia vám napísali e-maily a vy ste poslali kapitoly.

Možno sa o vašu detektívku začal zaujímať teenager. Vaša hlavná postava je starec, ktorý rád kŕmi holuby. Zrelší človek si to môže užiť viac. Mladistvý čitateľ možno nie je schopný vcítiť sa do postavy a jej problémov. Alebo pochopiť trpké vtipy o živote.

Možno vášho ďalšieho čitateľa napadol medveď a trpí následkami. Vo vašom románe je útok medveďa, ale vo svojom stručnom popise v oznámení ste to nespomenuli. Tejto osobe sa môže kniha sprotiviť kvôli bolestivým spomienkam, nie kvôli vašej práci ako takej.

 

Nechajte si to uležať v hlave

 

Písať je ťažké. Autori sú často zaťažení prácou na plný úväzok, rodinou a ďalšími problémami. Posledné fázy dokončovania najnovšej verzie rukopisu sú obzvlášť náročné. Podarilo sa vám zohnať štyroch čitateľov, aby vám pomohli?

Dobrá práca!

Posielajú však všetky kapitoly naraz, vy pracujete na zmenách a snažíte sa narýchlo upraviť aj ďalšie kapitoly?

A je toľko vecí, na ktoré čitatelia upozornili, a už sa desíte nasledujúce noci bez spánku?

Niekto povedal niečo obzvlášť škaredé? Niečo, s čím skutočne nesúhlasíte, a nechápete, ako to, že čitateľovi nedošlo, čo ste chceli povedať? Samozrejme, že vaša princezná má jemné ruky a slabý hlas! Nie každá ženská postava musí byť tvrdou bojovníčkou.

Ešte lepšie, druhý čitateľ uviedol, že princezná je super, ale poukázal na ďalší veľký problém? Teraz je váš mužský hrdina neprijateľný, pretože mal dať tomu chudobnému dieťaťu tie peniaze...

A váš tretí a štvrtý čitateľ neznášajú celé dve kapitoly. Ako ste si dovolili zabiť tú postavu? A prečo hrdina prehral ten boj?

Už vás bolí hlava? Áno, kritika môže byť veľmi mätúca. Robíte maximum a vaši čitatelia nerozumejú tomu, čo ste napísali.

Ale môžu mať pravdu. Stačí všetko zatvoriť a ísť na prechádzku. Nevracajte sa k tomu dva dni. Pozrite sa na film a dajte si dobrú večeru.

A potom otvorte spätnú väzbu znova a zvážte, či kritika nie je aspoň čiastočne oprávnená. A budete pripravení rozhodnúť sa, aké zmeny sú potrebné.

 

Nespoliehajte sa príliš na jeden názor

 

Vždy je dobré získať viac ako jeden názor. Jedna osoba môže... čítajte viac na 

https://zariekavacknih.blogspot.com/2020/02/ako-sa-vyrovnat-s-kritikou.html