Skočiť na hlavný obsah

Poviedky, úvahy, eseje...

Cesta příjemně ubíhá, na sedadle spolujezdce pospává můj kamarád Max, parťák a spolulezec pro dny příští, pozoruji krajinu kolem Liptova, zvedající se štíty hor, Západní Tatry, Chočské vrchy, pobrukuji si pro sebe písničku Na Královej Holi a mám ten známý pocit, jako když se člověk blíží

čítať ďalej

Ela miluje výlety vlakom. Zvláštna vôňa oleja pokvapkaného na drevených podvaloch jej pripomína náročnú a zodpovednú prácu rušňovodičov aj výpravcov. Rada sedí na staničnej lavičke a pozerá do diaľky. Tam niekde vzadu ju čaká život plný veľkých zážitkov.

čítať ďalej

Ako som už spomínala v predchádzajúcej poviedke (Ako som rodila), moje tehotenstvo bolo akési podivné, plne nepokoja a hyper-aktívnosti. Nuž, výsledok tohto tehotenstva, Kamilka... sa veľmi podala na priebeh tehotenstva. Dieťa živé, neposedné a veľmi, veľmi zvedavé. Neraz nás jej neposednosť priviedla do značne bizárnych situácií. Určite budete namietať, že každé dieťa je živé, ale "živosť" mojej dcérky ma niekedy stavala na pokraj trpezlivosti, že som nevedela, či sa smiať, hysterický jačať, alebo si trhať vlasy.

čítať ďalej

VEĽKÝ ILUM
Bol raz jeden ctižiadostivý človek, ktorý prišiel na Zem, aby im pomohol v ich vývoji, aby im ukázal nástrahy, ktorým sa majú vyhnuť.
Ako inak, volal sa Ilum a narodil sa v bohatej rodine, kde bolo dostatok aj keď nie prepych a prebytok a tak malý Veľký Ilum už v mladom veku vedel zarobiť mnoho peňazí a tak celá rodina sa tešila, aké je šikovné ich dieťa. Čo na tom, že tam bolo trošku aj podvodu a zrady, veď peniaze vedia poriadne zatvoriť a oslepiť oči. A čo nevidím ma predsa nebolí.

čítať ďalej

Tam v nebíčku, kde sa rodia malé bytôstky, je nádherný deň. Majstri v dielňach chystajú prekrásne rúcha. Nechápavo pozerám ako niekto môže utkať také krásne vzory a pýtam sa. Pre koho je pripravené toto rúcho s prekrásnym atlasovým vzorom?
Poď a pozri sa na toho kto bude nosiť toto rúcho. Doviedol ma do miestnosti kde bolo skoro mlynské koleso a na každom stupienku toho ozubeného kolesa bola nová dušička. S radosťou vyskočila a tešila sa, že je na svete. Ale toto rúcho jej bude veľké. Áno, máš pravdu, ale nie úplnú. Raz do svojho rúcha dorastie a naplní svoje poslanie.

čítať ďalej